Denver Bar Association Member Benefits Governance DBA Committees For the Public For the Media Metro Volunteer Lawyers DBA Young Lawyers Legal Resource Directory DBA Calendar Staff The Docket DBA Home

Governance

 

W. Terry Ruckriegle, CBA President
President
W. Terry Ruckriegle, Breckenridge

President-Elect 
            
            
Charles F. Garcia, Denver

Immediate Past President

           Mark A. Fogg, Denver

Senior Vice President

Gary E. Hanisch, Walsenburg

 Vice-Presidents

Jeanna D. Baitlon, Salida
Robert "Bo" Chapin Brush
Paul Chessin, Denver
Kirk Rider, Grand Junction
Jessica A. Ryan, Steamboat Springs
Emily E. Valdez, Englewood

Treasurer 

Mary Jo Gross, Denver

Council Members

Emma E. Garrison, Denver
Ruben M. Hernandez, Denver
Erin E. Hickey, Lakewood
Daniel R. McCune, Denver

Mark P. Miller, Denver
Bonnie Schriner, Denver

Ted C. Tow III, Brighton
Marla C. Underell, Durango
vacant

Executive Director

Charles C. Turner, Denver


Adams-Broomfield

Sharon D. Holbrook, Brighton
Julie S. Thomerson, Denver

Arapahoe County

Natalie T. Chase, Denver
Benjamin Currier, Littleton
Laura T. Schneider, Denver
Teresa W. Seymour, Greenwood Village

David J. Stevens, Littleton

 Aurora

Bette Heller, Centennial

Boulder County

Ellen Cadette, Louisville
David S. Cheval, Boulder
H. Patrick Furman, Boulder
Karl F. Kumli III, Boulder
Keith M. Olivia, Boulder
M. Michael Rafik, Boulder

 

Continental Divide

Teddi Ann M. Barry, Denver
Christopher D. Tomchuck, Boulder

Delta County

vacant

Denver County

James G. Benjamin, Greenwood Village
Gillian M. Bidgood, Denver
Ilene L. Bloom, Denver
Becky Bye, Denver
Stacy A. Carpenter, Denver
Catherine Chan, Denver
Sarah M. Clark, Denver
Nancy L. Cohen, Denver
Amy C. DeVan, Denver
Shelly Dill Combs, Denver
Janet S. Drake, Denver
Jacob C. Eisenstein, Littleton
Beth A. Faragher, Denver
Franz Hardy, Denver
Allison Gerkman, Denver
Nicholas Ghiselli, Denver
Emily C. Gregory, Denver
Catherine A. Hance, Denver
Ruben M. Hernandez, Denver
Diego G. Hunt, Denver
Jennifer L. Jaskolka, Denver
Craig D. Joyce, Denver
Matthew S. Larson, Denver
Daniel R. McCune, Denver
Steven A. Michalek, Denver
Barbara J. Mueller, Denver
Richard M. Murray, Denver
Lucia C. Padilla, Denver
Margrit Lent Parker, Denver

Gerald D. Pratt, Lone Tree
Sal Quintana, Denver
Jerremy M. Ramp, Denver
Regina M. Rodriguez, Denver
Jessica M. Schmidt, Denver
Diane V. Smith, Englewood
Sarah A. Steinbeck, Denver
Daniel A. Sweetser, Denver
Andrew M. Toft, Denver
Leia G. Ursery, Denver
John M. Vaught, Denver

Douglas-Elbert County

Daniel N. Deasy, Greenwood Village
Emily E. Valdez, Englewood

El Paso County

Jason W. Downie, Colo. Spgs.
Yoland M. Fennick, Colo. Spgs.
Robert D. Jones, Colo. Spgs..
Lynn L. Olney, Colorado Springs
Patrick R. Salt, Colorado Springs
Michael R. Waters, Colorado Springs

First Judicial District

Erin E. Hickey, Lakewood
Lily W. Oeffler, Golden
Mark Pautler, Lakewood
Christopher Randall, Lakewood

Four Corners

Michael Green, Dolores

Fremont-Custer

Daniel Slater, Canon City

Heart of the Rockies

Ernest F. Marquez, Salida

Larimer County

Richard S. Gast, Fort Collins
Daniel C. Muffly, Fort Collins
Dianne H. Peterson, Loveland

Mesa County

Lloyd Quesenberry, Grand Junction 
vacant

Ninth Judicial District

Chris Geiger, Glenwood Springs

Northwestern Colorado

Scott A. McGill, Steamboat Springs

Pitkin County

Christopher D. Bryan, Aspen

Pueblo County

Douglas A. Gradisar, Pueblo
C. Todd Kettelkamp, Pueblo

San Luis Valley

Matthew Hobbs, Monte Vista

Seventh Judicial District

Daniel Lowenberg, Montrose

Sixteenth Judicial District

William J. Culver, Rocky Ford

Southeastern Colorado

Karen Verhoeff, Holly

Southern Colorado

Robert Land, Trinidad

Southwestern Colorado

Marla C. Underell, Durango

Thirteenth Judicial District

Robert "Bo" Chapin, Brush

Weld County 

Jennifer L. Peters, Greeley
Elizabeth B. Strobel, Greeley




 

 

Agricultural & Rural Law Section

Kathie Troudt Riley, Denver

Alternative Dispute Resolution Section

James L. Stone, Golden

Business Law Section

Anthony van Westrum, Golden

Criminal Law Section

Ted C. Tow III, Brighton

Elder Law Section

Marco D. Chayet, Denver

Environmental Law Section

Ann M. Rhodes, Boulder

Family Law Section

Bonnie M. Schriner, Denver

Government Counsel Section

Larry D. Tannenbaum, Lakewood

Health Law Section

Diane M. Gross, Fort Collins

Intellectual Property Section

Michael P. Dulin, Denver

International Law Section

Srecko "Lucky" Vidmar, Denver

Judicial Liaison Section

Angela R. Arkin, Castle Rock

Juvenile Law Section

Sara M. Garrido, Lakewood

Labor & Employment Law Section 

Bill Berger, Denver

Litigation Section

Peter R. Black, Grand Junction

Natural Resources & Energy Section

Kendor P. Jones, Denver

Real Estate Section

Peter J. Griffiths, Denver

Solo/Small Firm Section

Mark P. Miller, Denver

Taxation Law Section

Andrew C. Elliott, Denver

Trust & Estate Section

Melissa R. Schwartz, Denver

Water Law Section

Laura C. Makar, Aspen

Workers Compensation Section

Kristin A. Caruso, Denver

Young Lawyers Division

Emma E. Garrison, Denver

ABA Delegates

LaKischa J. Cook, Aurora
Charles F. Garcia, Denver
Dale R. Harris, Denver
Wm. David Lytle, Pueblo
Lisha R. McKinley, Denver
Randolph W. Starr, Loveland

Asian Pacific American Bar Association

Choung M. Le, Denver

Association of Magistrates

Michael F. Feeney, Colorado Springs

Colorado Court of Appeals

Alan M. Loeb, Denver

Colorado Criminal Defense Bar Association

 to be determined

Colorado Defense Lawyers Association

Janet R. Spies, Denver

Colorado Gay Lesbian Bisexual Transgender Bar Association
 
          Melinda (Mindy) B. Barton, Denver

Colorado Hispanic Bar Association

Adam J. Espinosa, Denver

Colorado Indian Bar Association

 Danielle L. Demkowicz, Denver

Colorado Legal Services

Jonathan D. Asher, Denver

Colorado Public Defenders

 to be determined

Colorado Supreme Court

Nancy E. Rice, Denver

Colorado Trial Lawyers Assoc.

Michael J. Ogborn, Denver

Colorado Women's Bar Association

Lisa A. Hogan, Denver

County Judges Association

Steven  B. Fieldman, Pueblo

District Attorneys Association

Eva E. Wilson, Golden

District Judges Association

Francis C. Wasserman, Broomfield

Municipal Judges Association

William E. Starks, Loveland

National Association of Black Women Attorneys

Patricia H. Powell, Denver

Sam Cary Bar Association

Mario T. Trimble, Denver

State House of Representatives

Robert S. Gardner, Colorado Springs
Elizabeth H. McCann, Denver

State Senate

Morgan Carroll, Aurora
Mark H. Scheffel, Parker

United States District Court

Craig B. Shaffer, Denver

University of Colorado Law School

Philip J. Weiser, Boulder

University of Denver College of Law

Martin J. Katz, Denver

CBA Historian

David L. Erickson, Denver